Klasyka dla Smyka

Autorka: 21:46 , ,

Każdy za czymś tęskni i o czymś marzy. To może być osoba, rzecz albo doświadczenie, dla których i za które mógłby się spalić. Każdy ma w sercu taki zaniedbany trawnik, do którego nikt nie ma wstępu, bo nikt nie chciał. Jest w nim dużo szarości i ususzonych traw. I nie gra tam muzyka. To tylko jeden mały trawnik. Poza nim rośnie tyle pięknych kwiatów i drzew, na których chętnie siadają ptaki. Ale ciężko się na nich skupić, kiedy ta ostra trawa rani ręce i przypomina o pustce, którą nie sposób wypełnić samemu. Chwilową ulgę przynosi ucieczka. Na pewno wiesz coś o tym. Ja uciekam w muzykę i książki. I choć to poczucie braku jest ciągle we mnie, to na chwilę odwracam od niego swoją uwagę. Wtedy jestem tą dziewczyną, której do stóp rzuca się cały świat. Tą, którą chce się kochać i dla której warto umrzeć - choćby metaforycznie. Czasem jestem podróżniczką, a jeszcze innym razem pisarką. Chłopczycą, której wolno wszystko, o czym dziewczynki z dobrych domów mogą tylko pomarzyć. Przez jedną małą chwilę jestem tym, kim chcę być i mam wszystko to, o czym marzę.

A Ty kim jesteś, kiedy uciekasz? Modelką czy może psychologiem? Najbardziej lubianą dziewczyną w całej szkole? A może ukochaną córką? To w sumie nieważne. W każdej chwili możesz to odkręcić. Zmienić scenariusz. Każda kolejna ucieczka może być jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej ekscytująca. Pod warunkiem, że nikt nie odbierze Ci wolności. Wolności, którą odnajdujesz w książkach. Wyobrażasz sobie, że nagle mogłoby ich w Twoim życiu zabraknąć?

Wiesz, w moim domu zawsze było pełno książek. I nieważne, że były dni, tygodnie, miesiące, kiedy nie miałam ochoty zajrzeć do żadnej z nich. Ważne, że zawsze miałam taką możliwość. Że to ja decydowałam, czy zostaję tu i teraz czy może jednak na chwilę znikam wśród papierowych emocji, by się znieczulić. I nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś może nie mieć tej możliwości.

AKCJA: KLASYKA DLA SMYKA 

Właśnie dlatego zdecydowałam się wesprzeć akcję: Klasyka dla smyka, która jest dzieckiem Socjopatki i Osińskiego. Akcja ma na celu rozbudzenie w dzieciakach z domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych pasji do czytania poprzez zapewnienie im dużej ilości książek.

WYBIERZ PLACÓWKĘ  

O których placówkach mowa? To akurat zależy od Ciebie. Bo to właśnie Ty masz możliwość zgłosić do akcji wybraną przez siebie placówkę - wystarczy, że w przeciągu tygodnia od daty publikacji zostawisz komentarz pod tym postem. Spośród wszystkich zgłoszeń organizatorzy wybiorą miejsce, do której trafią książkowe skarby. Nie uda Ci się za pierwszym razem? Nie składaj broni i walcz dalej. Możesz zgłaszać co miesiąc tą samą placówkę, pod warunkiem, że nie została wybrana przedtem. Akcja potrwa 4 miesiące.

PODARUJ KSIĄŻKĘ

Ale zaraz, zaraz, z nieba nam te książki nie spadną. Dlatego możesz pójść o krok dalej i stać się darczyńcą :-). Wystarczy, że skontaktujesz się z organizatorami akcji, którzy wskażą Ci adres do wysyłki książek. Nowych książek. Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego nie dajesz przyjaciółce na urodziny sukienki z ciucholandu, a babci poplamionego obrusu ;). Z szacunku i chęci żeby ta druga strona poczuła się naprawdę wyjątkowo.

To Ty decydujesz, jakie tytuły trafią do dzieciaków. Twoja wyobraźnia i serducho to jedyne ograniczenia. Na pewno masz w pamięci przynajmniej jedną książkę, która zmieniła coś w Twoim życiu, rozpaliła iskierkę, dzięki której uwierzyłaś, że możesz wszystko. A gdyby tak posłać tę iskierkę dalej? Jeżeli jednak wciąż nie masz pomysłu na książkę, zainspiruj się tytułami, które udało nam się zebrać dotychczas:

PAKIET NR 1: Książki podarowane przez Karolinę z bloga Nasze Bąbelkowo


PAKIET NR 2 to wynik zbiórki zorganizowanej przez Magdę z bloga Save the Magic Moments za pośrednictwem facebookowej grupy Przeczytaj i podaj dalej


PAKIET NR 3: Książki ufundowane przez anonimowego sponsora dzięki zaangażowaniu Kasi z bloga Yellow Pear


PAKIER NR 4 pochodzi od Asi z bloga My na swoim


PAKIET  NR 5 to wspólne dzieło Radka (współorganizatora akcji), Magdy Jurczyk, Mariusza Grubińskiego, Agnieszki z bloga Bocian drogę zgubił , Kamili z bloga Psychomologia , Marty z bloga Zafascynowana życiem oraz Ani z bloga Nieidealna Anna 


PAKIET NR 6: Książki przekazane przez wydawnictwo  Publicat S.A. zwerbowane przez Gosię z bloga Matczyne Fanaberie 


Jeżeli chcesz wziąć udział w akcji i być na bieżąco, koniecznie zajrzyj na naszą smykową grupę.


 Ściskam!

ZOBACZ TAKŻE

10 komentarze

 1. Zgadzam się co do ucieczki w książki. Pięknie to opisałaś! <3
  Akcja wspaniała, a mój post czeka na publikację, jak tylko dojadę do domu. Fajnie być częścią takiego projektu z tyloma dobrymi duszyczkami! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :). Haha :D myślałam, że tylko ja mam dzisiaj taki smykowy wyścig z czasem ;p. W takim razie czekam na Twój post! :)

   Usuń
 2. Fitkola Twój wstęp mnie poruszył! Takie to prawdziwe. Jak dobrze, że jesteś z nami! ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, jak to fajnie widzieć, jak bardzo ta akcja zawładnęła blogosferą! :) To cudowne, że dzieciaki będą mogły poznać literaturę - mam ogromną nadzieję, że akcja będzie cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam taką nadzieję! :D Niech się dzieje! (:

   Usuń
 4. Super, że taki dobry człowieczek z pięknym i otwartym serduchem jest też w tej akcji! <3 Jestem zaskoczona ale i szczęśliwa ile w tak krótkim czasie całej akcji udało się osiągnąć i jak wiele dobrych serc poruszyć! Liczę, że i mnie uda się dołączyć do grona tych, którzy obdarowują, ale póki co zbieram fundusze. Coś tylko Ci ludzie mało chętnie wrzucają propozycję Domów Dziecka, a przecież z całej akcji mają do wykonania najprostszy gest. :)

  U Socjopatki podałam już jedną propozycję, ale tutaj skorzystam z okazji i podam drugą, a co, skoro inni nie chcą z takiej możliwości korzystać. Zgłaszam Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, Mili :-*. Ja też bym chciała dać coś od siebie - dosłownie :). No właśnie przykre jest to, że sami sobie nawzajem komentujemy smykowe teksty, a pozostali milczą ;p. Dzięki za Twój typ! Już zgłoszony :).

   Usuń
 5. Piękny wstęp! Uwielbiam książki i uwielbiam wyobrażać sobie, że to ja jestem główną bohaterką i przeżywam te wszystkie przygody.
  A akcja jest bardzo fajna i mam nadzieję, że coraz więcej dzieciaków przez to pokocha książki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Marta! Wyobraźnia to wielki skarb :-).

   Ja też mam taką nadzieję. Czy jest jakaś konkretna placówka, którą chciałabyś wyróżnić? Będę Ci bardzo wdzięczna za zgłoszenie jej w komentarzu pod tym postem :).

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz!:-)